KİŞİSEL SINIRLARIMIZ

 

Sınırlar önemlidir. Nereye kadar gidebileceğimizi görmek kadar, nerede durmamız gerektiğini bilmek gereklidir. Çocuktan, yetişkine; sınırlar kavramı davranışı çerçevelendirebilmeyi sağlar. Engelleyiciymiş gibi gelse de kulağa kavram olarak, aslında netlik verir. Sınırları belli ilişkiler, iletişimler, sınırlarla oluşturulmuş kurallar, ister aile içinde, ister sosyal ya da toplumsal hayatta düzgün akışı ve ilerleyişi sağlar.

Nasıl ki bizim özgürlüğümüz başkasınınki başladığında bitiyorsa; sınırlar kavramı da aynen böyle işler. Herkese özgür davranabilme alanını açar ancak bir farkla; eşit ve adil şekilde.
İlişkilerde ya da iletişimlerde sınırları bilmek ya da ihtiyaçlarınızı ifade eden sınırları koymak ve bunu belirtmek önemlidir. Sınırlar, bireysel alanlarımızı koruyabilmemizi sağlar. Hayır demek tam da bu yüzden olumsuz bir tepki değil, sınırlar kavramını koruyan bir hak talebimizdir.

Kendi sınırlarımızı koruyabildiğimiz ve özen gösterilmesini talep etme gerekliliğimiz kadar, başkalarının sınırlarına da saygı göstermek oldukça önemlidir. Çünkü saygı kavramı temelini tam olarak sağlıklı sınırlar kavramından alır ve saygı, toplumsal, sosyal ve bireysel her iletişimin kalitesini belirler.


Uzman Klinik Psikolog & Psikoterapist Bihter MEREY

 

@klinik.psikolog.bihtermerey – Instagram

 

☎ İletişim

Diğer Makaleler

 

bodrum psikolog, psikoloji bodrum