Borderline – Sınır Kişilik Bozukluğu

Borderline, Sınır Kişilik Bozukluğu; bireylerin duygularında yaşanan aşırı dengesizlik, kendilik algısında ortaya çıkan tutarsızlık ve ani dürtüsel davranışların eşlik ettiği bir tablo olarak tanımlanabilir.


▫️Gerçek ya da hayali bir dışlanma veya terkedilmeden kaçınmak için yüksek çaba gösterme.


▫️Karşılarındaki kişileri ya da olayları uçlarda değerlendirip aşırı büyütme ya da aşırı değersizleştirme eğilimi;


▫️”Siyah ya da Beyaz” düşünme kalıbı,


▫️Yalnızlığa tahammülsüzlük, boşluk ve sıkıntı hissi ile değişkenlik gösteren uçlarda bir kimlik algısı; umutluyken aniden değersiz, umutsuz hissetme hali vb.


▫️Yoğun öfke hali ve kontrolsüz öfke davranışları; bunu izleyen pişmanlık tablosu.


▫️Yineleyen kendine zarar verme davranışları, intihar girişimleri.


▫️Yoğun dürtüsel eylemler, madde kullanımı, aniden para harcama, hızlı araç kullanma, aşırı yeme davranışı, uygunsuz cinsellik vb.


Bu belirtilerden şüphelenme durumunda psikoterapi yardımı almak, semptomların temelindeki algı ve hassasiyetlerin ele alınarak doğru başa çıkabilme becerileri kazanılmasını ve kimlik algısından, sergilenen tutumlara doğru çerçevelendirmeyle yeni bir yapılanmaya ulaşılması konusunda oldukça faydalıdır.


? Borderline – Sınır Kişilik Bozukluğu konusunda Bilişsel Davranışçı ve Şema Terapi desteği almak için ?05337649901 numaralı telefondan randevu alabilirsiniz.Uzman Klinik Psikolog & Psikoterapist Bihter MEREY

 

@klinik.psikolog.bihtermerey – Instagram

 

☎ İletişim

Diğer Makaleler

 

bodrum psikolog, psikoloji bodrum