Boşanmada Çocuklara Nasıl Davranmalı?

Okul öncesi ve okul çağındaki çocuklarda anne baba ayrılığının sebebi olarak kendilerini ya da davranışlarını görme eğilimi mevcuttur. Farklı yaş gruplarında farklı özellikte tepkiler görülmekle birlikte, çocuklar kendilerini ebeveynler arasındaki boşanma sürecinin bir parçası sayarak aktif çaba göstermeye çalışırlar.


? Okul öncesi dönemdeki çocuklar, yaptıkları ya da yerine getirmedikleri davranışları yüzünden ebeveynleri arasında problem yaşandığını; bunu telafi ederlerse sorunların da çözülebileceğini düşündüklerinden yoğun çaba gösterirler.


? Okul dönemindeki çocuklar ise, özellikle üzgün olan ebeveyne karşı destek sağlamak amacıyla ailenin yetişkini rolüne girerler, bu da çocuğa ağır bir yük getirir.


?Ortaya çıkan tablo sonucunda çocuklarda öfke, evden ayrılan ebeveynin ilgisi ve sevgisiyle ilgili kaygılar, gelecekle ilgili karamsarlık, umutsuzluk, küçük yaşlarda bazı davranış gerilemeleri, okul dönemi çocuklarında gözlenen sosyal çevrenin ne düşüneceği kaygısı ve okul başarısında düşüş ile mutsuzluk gözlenir.


▫️Her gelişim basamağı için ayrı öncelikte desteklenmesi gereken özellikler olsa da; ebeveynlerin genel olarak çocuklara yansıtması gerekenler;


?Boşanmada onların bir sorumluluğunun olmadığını anlatmak;


?Çocuğun duygularını ifade edebilmesi için ona alan açmak;


? Sadece eş olarak ayrıldığınızı ancak daima onun anne-babası olarak kalacağınızı söylemek;


? Sevginizi göstermek ve daima seveceğinizi bilmesini sağlamak, güven vermek;


? Diğer ebeveyni kötülememek, onunla vakit geçirmesine teşvik etmek;


? Evden ayrılan ebeveynle düzenli görüşülecek zamanlar planlamak ve bu konuda net açıklamalarla, davranışta tutarlı olmak.


?Boşanma sürecinde çocukların zarar görmemesi ve bu sürecin sağlıklı bir şekilde atlatılması adına bir uzman desteği almak oldukça faydalıdır.Uzman Klinik Psikolog & Psikoterapist Bihter MEREY

 

@klinik.psikolog.bihtermerey – Instagram

 

☎ İletişim

Diğer Makaleler

 

bodrum psikolog, psikoloji bodrum