Kendini Kabul Etmek

 

Mükemmellik ve kusursuzluk; kendimizde, yaptıklarımızda, sahip olduklarımızda ve hatta başkalarında aradığımız… Oysa işin içinde hep hatalar, eksiklikler, kusurlar vardır…


🎋 Olabileceğimizin ve yapabileceklerimizin en iyisi için çabalarız ancak mükemmel ve kusursuz hep bir adım uzaktadır, çünkü yoktur. Sevilmeyi, onaylanmayı, kabul görmeyi kusursuzlukla bağdaştırırız. Ne kadar kusursuz olursak o kadar sevileceğimizi, takdir göreceğimizi düşünürüz; o yüzden sürekli bir çaba halinde oluruz.


🎋 O huzurlu an gelemez bir türlü çünkü bir türlü varamayız kendimizi o en kabulde hissedeceğimiz yere.


🎋 Oysa kusurlarımız saydıklarımız farklılıklarımızdır; belli bir prototipten bizi ayıran bize has özelliklerimizdir. Bizi biz yapanlardır. Ve hatta farklılıklarımız olduğu için bizi öne çıkaracak olanlardır. Onlardan saklanmak yerine özellikle onları kabul etmek, sevmek ve parlatmak gerekir.


🎋 Bizi gerçekten seven insanlar da, onaylayan, kabul eden kişiler de; bizi tam da bu kusur saydığımız yönlerimizi ayırmadan sever, takdir ederler. Çünkü hepsi bize aittir; iyi saydığımız taraflarımızdan farksızdır. Gerçek sevgi, hakiki kabul ayrım yapmaz; bütünüyle, eksiğiyle, fazlasıyla, herşeyiyle sever, kabul eder karşısındakini.


🎋 Eksik saydığınız, sizi kaygılandıran, korkutan kusurlarınızdan kaçmayın, saklanmayın. Onları önce siz sevin, siz kabul edin. Sizi gerçekten sevenleri, onaylayanları kabul ettiğiniz yolda, kapıdan içeri ilk giren kendiniz olsun.Uzman Klinik Psikolog & Psikoterapist Bihter MEREY

 

@klinik.psikolog.bihtermerey – Instagram

 

☎ İletişim

Diğer Makaleler

 

bodrum psikolog, psikoloji bodrum