Kişisel Sınırlarımız - Bihter Merey
Uzman Klinik Psikolog Bihter MEREY. Maltepe Üniversitesi Psikoloji Bölümünde ÖSYM tam bursuyla kazandığı lisans eğitimine başlamıştır.2007 yılında fakülte üçüncülüğüyle mezuniyetinin ardından; kazandığı başarı bursuyla yine Maltepe Üniversitesi Klinik Psikoloji programında yüksek lisans eğitimine başlamıştır.2010 yılında Avusturya, Amerika Birleşik Devletleri, Hindistan ve Türkiye örneklem gruplarıyla kaygı üzerine çalıştığı teziyle birlikte yüksek lisans eğitimini tamamlamıştır. Alanındaki yetkin isimlerden, Kognitif Davranışçı Terapi(CBT) ve Şema Terapi eğitimlerini alarak psikoterapist olmaya hak kazanmıştır. Bu alanlardaki süpervizyon çalışmaları da halen sürmektedir. Davranış Bilimleri Enstitüsü, Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi, Sandoz İlaç, çeşitli anaokulları ve klinik deneyimleri bulunmaktadır. Bununla birlikte, uzun süre İş Psikolojisi danışmanlığı yapmıştır.
Yaygın Anksiyete Bozukluğu,Kaygı,Depresyon,Panik Atak,Sosyal Fobi,Özgüven problemleri,Benlik Algısı,İlişki ve İletişim Sorunları,Çift Terapisi,Boşanma Danışmanlığı,Aile Danışmanlığı,Sınav Kaygısı,Obsesif-Kompulsif Bozukluk,Stres,Performans Kaygısı,Performans Geliştirme,Motivasyon,Travmatik yaşantılar,Öfke Problemleri,Yetersizlik ve Değersizlik hisleri,Yalnızlık,ait hissetmeme,İletişim Problemleri,Yeme Bozuklukları,Korku,Fobi,Mindfulness,Ergenlik Döneminde Karşılaşılan Sıkıntılar,Ergen Psikoterapisi,Kişisel Gelişim ve Danışmanlık,İş ve Çalışan Psikolojisi,Kurumsal Eğitim ve Danışmanlık,İngilizce Psikoterapi,English Psychotherapy,Online Psikoterapi,CBT,Bilişsel Davranışçı Terapi,Şema Terapi,EMDR,MBCT,Mindfulness Odaklı Bilişsel Davranışçı Terapi,Mindfulness uygulayıcısı,Gottman Çift Terapisi,SPI,Sensorimotor Psikoterapi,MBR,Mind Body Reset,ACT
17241
page-template,page-template-elementor_theme,page,page-id-17241,page-child,parent-pageid-17496,bridge-core-3.0.5,qodef-qi--no-touch,qi-addons-for-elementor-1.5.5,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,vss_responsive_adv,vss_width_768,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-29.2,qode-theme-bridge,disabled_footer_top,qode_advanced_footer_responsive_1000,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.9.0,vc_responsive,elementor-default,elementor-kit-6

Kişisel Sınırlarımız

Kişisel Sınırlarımız

Sınırlar önemlidir. Nereye kadar gidebileceğimizi görmek kadar, nerede durmamız gerektiğini bilmek gereklidir. Çocuktan, yetişkine; sınırlar kavramı davranışı çerçevelendirebilmeyi sağlar. Engelleyiciymiş gibi gelse de kulağa kavram olarak, aslında netlik verir. Sınırları belli ilişkiler, iletişimler, sınırlarla oluşturulmuş kurallar, ister aile içinde, ister sosyal ya da toplumsal hayatta düzgün akışı ve ilerleyişi sağlar.

Nasıl ki bizim özgürlüğümüz başkasınınki başladığında bitiyorsa; sınırlar kavramı da aynen böyle işler. Herkese özgür davranabilme alanını açar ancak bir farkla; eşit ve adil şekilde. İlişkilerde ya da iletişimlerde sınırları bilmek ya da ihtiyaçlarınızı ifade eden sınırları koymak ve bunu belirtmek önemlidir. Sınırlar, bireysel alanlarımızı koruyabilmemizi sağlar. Hayır demek tam da bu yüzden olumsuz bir tepki değil, sınırlar kavramını koruyan bir hak talebimizdir.

Kendi sınırlarımızı koruyabildiğimiz ve özen gösterilmesini talep etme gerekliliğimiz kadar, başkalarının sınırlarına da saygı göstermek oldukça önemlidir. Çünkü saygı kavramı temelini tam olarak sağlıklı sınırlar kavramından alır ve saygı, toplumsal, sosyal ve bireysel her iletişimin kalitesini belirler.

Hazırlayan: Uzman Klinik Psikolog & Psikoterapist Bihter MEREY