Okul Fobisi - Bihter Merey
Uzman Klinik Psikolog Bihter MEREY. Maltepe Üniversitesi Psikoloji Bölümünde ÖSYM tam bursuyla kazandığı lisans eğitimine başlamıştır.2007 yılında fakülte üçüncülüğüyle mezuniyetinin ardından; kazandığı başarı bursuyla yine Maltepe Üniversitesi Klinik Psikoloji programında yüksek lisans eğitimine başlamıştır.2010 yılında Avusturya, Amerika Birleşik Devletleri, Hindistan ve Türkiye örneklem gruplarıyla kaygı üzerine çalıştığı teziyle birlikte yüksek lisans eğitimini tamamlamıştır. Alanındaki yetkin isimlerden, Kognitif Davranışçı Terapi(CBT) ve Şema Terapi eğitimlerini alarak psikoterapist olmaya hak kazanmıştır. Bu alanlardaki süpervizyon çalışmaları da halen sürmektedir. Davranış Bilimleri Enstitüsü, Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi, Sandoz İlaç, çeşitli anaokulları ve klinik deneyimleri bulunmaktadır. Bununla birlikte, uzun süre İş Psikolojisi danışmanlığı yapmıştır.
bodrum psikolog, psikolog, psikiyatri, psikiyatrist, terapi, terapist, bodrum, psikolog bodrum, Yaygın Anksiyete Bozukluğu, Kaygı, Depresyon, Panik Atak, Sosyal Fobi, Özgüven problemleri, Benlik Algısı, İlişki ve İletişim Sorunları, Çift Terapisi, Boşanma Danışmanlığı, Aile Danışmanlığı, Sınav Kaygısı, Obsesif-Kompulsif Bozukluk, Stres, Performans Kaygısı, Performans Geliştirme, Motivasyon, Travmatik yaşantılar, Öfke Problemleri, Yetersizlik ve Değersizlik hisleri, Yalnızlık, ait hissetmeme, İletişim Problemleri, Yeme Bozuklukları, Korku, Fobi, Mindfulness, Ergenlik Döneminde Karşılaşılan Sıkıntılar, Ergen Psikoterapisi, Kişisel Gelişim ve Danışmanlık, İş ve Çalışan Psikolojisi, Kurumsal Eğitim ve Danışmanlık, İngilizce Psikoterapi, English Psychotherapy, Online Psikoterapi, CBT,Bilişsel Davranışçı Terapi, Şema Terapi, EMDR, MBCT, Mindfulness Odaklı Bilişsel Davranışçı Terapi, Mindfulness uygulayıcısı, Gottman Çift Terapisi, SPI,Sensorimotor Psikoterapi, MBR, Mind Body Reset, ACT
17203
page-template,page-template-elementor_theme,page,page-id-17203,page-child,parent-pageid-17496,bridge-core-3.0.5,qodef-qi--no-touch,qi-addons-for-elementor-1.7.1,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,vss_responsive_adv,vss_width_768,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-30.4.2,qode-theme-bridge,disabled_footer_top,qode_advanced_footer_responsive_1000,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.9.0,vc_responsive,elementor-default,elementor-kit-6

Okul Fobisi

Okul Fobisi

Okula yeni başlayan çocuklarda en çok gözlenen sorunlar okula adapte olma güçlüğü ve ebeveynden ayrılma kaygısıdır. Evinde, ailesinin ve özellikle annesinin yanında ihtiyaçları karşılanan, rahat ve güvende hisseden çocuk; yeni bir ortama girdiğinde güvenli ve konforlu alanından uzaklaşmış olma duygusuna kapılarak yoğun kaygılar yaşayabilir.

Okula gitmek istememe, ebeveynden ayrılamama, ağlama krizleri, okula gitmemek için üretilen bahaneler ve benzer durumlar ortaya çıkabilir. Ancak her çocuk evden ilk ayrıldığında bu kaygıyı yaşayabilir; bu kaygı da çok doğal ve normaldir.

 • Bu noktada ebeveynin tutumu belirleyici olur. Çocuk siz ne hissederseniz onu hisseder. Bu sebeple öncelikle kendinizi çocuktan ayrılmaya hazırlamanız gerekir. Olumlu ve cesaretlendirici tutumunuz çocuğa güven aşılayacaktır.
 • Emin ve kararli bir duruş sergileyerek, vücut dili ve sözlerle çocuğa bir sorun olmadığını hissettirmek önemlidir.
 • Net ve açık olmak, sevgi dolu bir ayrılma anı ve hızlı bir sarılmayla, kavuşacağınız anı hatırlatarak veda süresini uzatmadan okuldan ayrılmak gerekir.
 • Aynı zamanda, ebeveyn olarak sizden ayrılmakta zorlanan çocuğunuz karşısındaki duygularınız da çok önemlidir. Üzülmek yerine, okul, öğretmen ve arkadaşlarıyla ilgili takınacağınız yüksek pozitif enerjili yaklaşım, çocuğun kendini güvende ve mutlu hissetmesine katkı sağlar.
 • Eğer ebeveyn de endişe içerisindeyse süreç zorlaşır. Bu noktada aktör ebeveyn olmalı, çocuğa endişelenecek birşey olmadığını hissettirerek, çocuğun cesaretlenmesini ve kendini güvende algılamasını sağlamalıdır.
 • Aşırı koruyucu ve kollayıcı tutumlar, çocuğun bireyselleşmesini zorlaştırır.
 • Okuldayken çocuğunuz ağlıyorsa, bu durumda onu eve götürmek çocukta ağlamanın işe yaradığı duygusunu yaratacağında uzak durulması gereken bir tutumdur. Ayrılık anında çocuğunuz ağlıyor olsa bile kararlı, net bir tutum ve tatlı bir yaklaşımla “şimdi sınıfında olman gerekiyor; benim de gitmem lazım” diyerek, sevgi dolu bir vedayla oradan ayrılmanız önemlidir.
 • Çocuğunuzun okulunun etrafında bulunmamak da oldukça önemlidir. Çocuk sizin endişenizi hisseder ve yatıştırmak zorlaşır.
 • Çocuğunuzla pazarlık yapmamalı ve kesinlikle ondan habersiz kaçıp gitmemelisiniz. Bu durum çocukta güven duygusunun zedelenmesine neden olur.
 • Çocuğun okulla kendini daha ilişkide hissedeceği yollar bulmak da faydalı olur. Beraberken okulu, yapılan aktiviteleri konuşmak; okula giderken giyeceği kıyafetleri, kullanacağı eşyaları seçmek de pozitif katkı sağlar.
 • Güven duygusu oluşuncaya kadar okuldaki ayrılık deneyimlemeleri kademeli olarak yapılmalı; kısa mesafeler ve süreler konusunda alıştırmalar deneyimlenerek, her seferinde mesafe ve sürenin arttırımıyla çocuğun ayrılık durumlarına alışması sağlanmalıdır.
 • Okula bırakan kişi ile arasında geliştireceği el sallama, öpücük vb bir ayrılık ritüeli olumlu katkı sağlayacaktır. Aynı zamanda çocuk hangi ebeveynden daha kolay ayrılabiliyorsa çocuğu okula onun bırakması daha faydalı olacaktır.
 • Çocuğun okula gittiginde tüm ihtiyaçlarının (sağlık, beslenme vb.) karşılanmış olduğundan emin olmak gereklidir.
 • Çocuğun duygularını anlamak ve ebeveynin geri geleceğinden emin olduğunu sağlamak gerekir. Bir süreliğine gideceğinizi, uymasi gereken kurallar ve sınırlar olduğunu; bu süreç sonunda da geri geleceğinizi söylemek ve bu sözü tutarlı şekilde tutmak önemlidir.
 • Çocuğu ayrı kalabilmesi ve sosyal katılımı konusunda cesaretlendirmek de dikkat edilmesi gereken bir noktadır. Her küçük adımı, cesareti ve başarısı takdir edilmelidir. “Okulda çok güzel vakit geçirmişsin, ne kadar cesursun, bundan çok mutluyum” vb şeklinde geri bildirimlerde bulunmak olumlu etki yaratir.
 • Çocukla birlikte günlük program hazırlamak ve bu programın sonunda yeniden kavuşulacağına aşina olması çocukta güven duygusunun gelişimini sağlar.
 • Okulla ilgili konularda seçenekler sunulması da yararlı olur. Örneğin, “okulu seviyor musun?” sorusu yerine, “okulda bunu mu yoksa bunu mu yapmayı daha çok seviyorsun?” şeklinde seçimini kendisinin kullanacağı alternatifler yaratmak olumlu katkı yaratır.
 • Çocuğun yanında bulunacak bir aile fotoğrafı, birlikte yaptığınız birşeyler ya da küçük notlar da pozitif etki yapacaktır.
 • Okulla ilgili sorunları, sabahları öğretmeni ile konuşmak yerine; bu tür durumları okul sonuna ve sonraya saklamak daha doğru bir tercih olacaktır.
 • Okula ara verme, tatil, hastalık vb durumlar arkasından çözülmüş olan ayrılma probleminin yeniden ortaya çıkabileceği ihtimali de göz önünde bulundurulmalıdır.
 • Özellikle dikkat edilmesi gereken nokta şudur ki; anneden ayrılamayan çocukta, çocuktan ayrılamayan anne durumu söz konusudur. Anne, çocuğun kendisinden ayrılabilmesi için, oncelikle kendisinin buna izin vermesi gerektiğini unutmamalıdır.


 • Hazırlayan: Uzman Klinik Psikolog & Psikoterapist Bihter MEREY